Занимливости
Чаша црвено вино = 1 час физичка активност

Една неодамнешна студија од универзитет во Канада вели дека ефектот од 1 чаша црвено вино може да се спореди со цел час вежбање во теретана.

 

Тоа е така затоа што ресвератролот кој го има во црвеното вино (има анти-воспалителни, кардиопротективни и антиканцерозни ефекти, а исто така го намалува нивото на шеќер во крвта) може да го оживее телото како еден час на физичка активност.

 

Ова ќе ви овозможи да го задржите мускулниот тонус, дури и ако не посетувате теретана. Ресвератролот го зголемува бројот на отчукувањата на срцето и затоа го зајакнува срцето и ги прави скелетните мускули поцврсти и посилни.