Занимливости
Едноставна јога поза со бројни здравствени придобивки

Випарита Карани е блага инверзија и исто така се нарекува поза превртено езеро или поза нозете на ѕидот. Таа има антистареечки ефекти врз вашето тело, покрај мноштво други здравствени придобивки. Некои хиндуистички записи наведуваат дека Випарита Карани не само што ги намалува брчките, туку исто така ја држи староста и смртта подалеку. Оваа закрепнувачка поза, овозможува крвта да циркулира до секој дел од телото. Затоа, помага да се ослободи секоја болест.

 

Што треба да знаете пред да почнете со вежбање на Випарита Карани

 

Мора да бидете сигурни дека вашиот стомак и црева се празни пред да ја практикувате оваа поза. Јадете најмалку четири до шест часа пред да ја направите позата, за храната да има време да се свари и имате доволно енергија за да трошите за време на вежбата.

Најдобро е да се практикува јога наутро. Но, во случај да не можете да вежбате во утринските часови, добро е да вежбате во вечерните часови.

 

vk

 

Ниво: Основно

Стил: Хата Јога

Времетраење: 5 до 15 минути

Повторување: Не

Истегнување на: Предно торзо, задниот дел на вратот, задниот дел на нозете

 

Како да ја направите позата Випарита Карани

 

Како реставративна поза, многу луѓе уживаат во користењето на реквизити како потпирачи, перници и превиткани ќебиња додека ја прават позата. Чувајте ги реквизитите по ваш избор блиску до вас додека ја правите позата. Потоа, следете ги овие чекори.

 

1. Пронајдете отворен простор во близина на ѕид и седнете веднаш до него, така што нозете ви се наоѓаат на подот, раширени пред вас, а левата страна на вашето тело го допира ѕидот.
2. Издишете. Легнете на грб, осигурајте се дека задните дел од нозете притискаат на ѕидот и дека стапалата на нозете се насочени нагоре. Ќе ви треба малку движење за да се чувствувате пријатно во оваа позиција.
3. Ставете го задникот малку подалеку од ѕидот или притиснете го на ѕидот.
4. Осигурајте се дека грбот и главата ви лежат на подот. Вашето тело треба да формира агол од 90 степени.
5. Подигнете ги колковите и ставете го вашиот реквизит по избор под нив. Можете исто така да ги користите рацете за да ги држите колковите и да ја формирате таа крива во долниот дел од телото.
6. Чувајте ги главата и вратот во неутрална положба.
7. Затворете ги очите и дишете. Држете се во таква позиција најмалку пет минути. Ослободете се од позата и превртете се на која било страна. Дишете пред да седнете.

 

Мерки на претпазливост и контраиндикации

 

Ова се некои предупредувања што треба да ги имате на ум пред да ја направите оваа поза.

 

1. Оваа поза е блага инверзија и затоа мора да се избегнува за време на менструацијата.

2. Избегнувајте ја ако имате сериозни проблеми со очите како глауком.

3. Ако имате сериозни проблеми со грбот и вратот, погрижете се да ја правите позата под водство на овластен инструктор за јога.

4. Ако забележите пецкање во нозете кога ја практикувате, свиткајте ги колената и допирајте ги стапалата, повлекувајќи ги потпетиците блиску до карлицата.

 

Совет за почетници

 

Како почетник, може да ви биде тешко да ја постигнете трасата (исправената линија) во оваа поза. Затоа, мора да дишете, така што истовремено бедрото е цврсто притиснато на ѕидот. Ова ќе ви помогне да го ослободите вашиот ‘рбет, стомакот и препоните. Мора да замислите дека вдишувањето се спушта низ торзото и ги турка коските на бедрата близу до ѕидот. Секој пат кога издишувате, оставете ги коските на бедрото да се притиснуваат посилно на ѕидот.

 

Варијации на позата

 

Ако имате доволно простор, можете да ги проширите нозете во широко ‘’V’’ кога тие се залепени за ѕидот. Ова ќе ја зголеми еластичноста во делот на препоните и бутовите.

Алтернативно, за поголемо растегнување, свиткајте ги колената и допирајте ги стапалата. Потоа, лизгајте ги надворешните рабови на стапалата надолу и доближете ги потпетиците блиску до вашата карлица. Притиснете ги рацете кон врвот на внатрешните бутови за да го зголемите растегнувањето на препоните.

 

Бенефитите од Випарита Карани:

 

 • Помага да ги опуштите уморните и набиените мускули на нозете и стапалата
 • Добро ги истегнувате предниот дел на торзото, задниот дел од нозете и задниот дел на вратот.
 • Ја олеснува благата болка во грбот.
 • Ова е јога вежба што ви помага да го смирите умот.

 

Оваа едноставна јога вежба има и терапевтски придобивки за следните проблеми:

 

 • Анксиозност
 • Артритис
 • Дигестивни проблеми
 • Главоболки
 • Висок и низок крвен притисок
 • Несоница
 • Мигрени
 • Блага депресија
 • Респираторни заболувања
 • Уринарни нарушувања
 • Проширени вени
 • Менструални грчеви и предменструален синдром
 • Менопауза

 

Науката зад Випарита Карани

 

Оваа поза е инверзивна енергија која ги олеснува ‘рбетот, стапалата, нозете и нервниот систем. Нежно го носи телото во состојба на целосна релаксација. Без разлика на нивото на искуство, секој јога студент може да ја направи оваа поза. Се вели дека кога ќе земете некое слободно време во вашиот ден за да ги одвратите движењата на дејствување кон напред, вашето тело и мозокот одат во состојба на чисто битие. Ова му овозможува на умот да оди во состојба на длабока медитација. Исто така, го смирува мозокот и го прави повеќе самосвесен.

Токму поради овие смирувачки бенефиции оваа поза обично се прави на крајот од јога часот. Но, исто така, може да се практикува самостојно, а не како дел од рутина.

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: