Занимливости
Новогодишни укрази – направете сами

Ако ви е здосадено секоја година да купувате нови новогодишни декорации, тогаш оваа година морате да пробате да ги направите овие едноставни украси. Секој мал детал што ќе го внесете во домот од овој период од годината, ја прави потопла и попразнична просторијата. Овие слатки и креативни идеи можете да ги направите самите, а ќе ви заштедат и многу пари.

 

1. Снегулки од дрвени стапчиња

 

snowflakes-made-from-popsicle-sticks

 

Едноставно направете ја формата на снегулката која ја посакувате и залепете ги стапчињата. Обојте ги со златна или бела боја.

 

2. Украсни елки од лажици

 

plastic-spoon-christmas-tree-handimania

 

Ќе ви треба картон или подебел лист со кој ќе формирате конус. Потоа доаѓа забавниот дел. Исечете ја дршката на пластичните лажици, обојте ги лажиците во која боја сакате. Предлагаме темно кафена или сива. Почекајте да се исушат и лепете ги од долу нагоре како на сликата.

 

3. Елка лампиони

 

craft-sticks-and-twigs-ornaments

 

Ќе ви бидат потребни стапчиња од сладолед или оние докторските стапчиња (можете да ги најдете во аптеките), гранчиња, конче и ѕвездички. Залепете ги гранчињата по големина на стапчето од сладолед. Потоа на нив залепете ги украсните ѕвезди и кончето, исто како на сликата. Почекајте да се исуши и имате готов лампион.

 

4. Снешко од аквариум за риби

 

1-dollar-store-christmas-ideas

 

За оваа декорација ќе ви требаат 3 округли аквариуми за риба со различни димензии. Најдоле стои најголемиот аквариум. Наполнете го со вештачки снег и ставете новогодишни декорации како елки на пример, човечиња, санки…Врз тој сад ставете го вториот по големина сад и исто како првиот, и во него ставете снег и украси како снешко, дедо мраз…Најгоре ставете го најмалиот сад и повторете ја постапката. Врз него ставете капа како за снешко и украсот е готов.

 

5. Венец од лижавчиња

 

26-dollar-store-christmas-ideas

 

Потребни ви се 18 новогодишни лижавчиња, декоративна снегулка и трака со која ќе го закачите венецот. Процедурата е прилично едноставна. Само залепете ги лижавчињата едно со друго како на сликата. Во средина залепете ја снегулката и врзете го венецот со траката.

 

6. Новогодишна слика

 

f1935e50b8e32b3beabdb3c4053247ad

 

Декорација за која ви е потребна помош од вашите деца 🙂 Потребен ви е бел канвас за сликање, темперна боја и светки по желба. Ви ветуваме добра забава. 🙂

 

7. Снешко од чаши

 

viber image

 

Креативна декорација која можеби ќе ви одземе повеќе време, но завршниот резултат ќе се исплати. Ви требаат 400 пластични чаши, а постапката е објаснета во ова видео: https://www.youtube.com/watch?v=WIiv-5Sjsnc&feature=youtu.be

 

 

 

 

 

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: