Занимливости
Салата “Метла” – исчистете го телото и ослабете на здрав начин!

Салата “Метла” ужива голема популарност неколку години по ред. Можеби не изгледа убаво и егзотично, но таа е богатство за оние кои сакаат да го исчистат телото и да изгубат тежина. Која е нејзината тајна?

 

Основните компоненти на салатата го збогатуваат телото со витамини и минерали кои се полни со влакна и пектин. Благодарение ова, ова здраво јадење придонесува за ефикасно чистење на дебелото црево. Како резултат на тоа, губењето на тежината се остваува поради исфрлање на фекални депозити.

 

Но, тоа не е сè: бидејќи некои од состојките на оваа салата се нискокалорични, заменувајќи ја салатата со еден оброк (пример вечера), помага да се ослободиме од масните наслаги. На овој начин, резултатот од конзумирање на вкусна и корисна салата е прочистено тело и коригирана телесна тежина.

 

Постојат неколку рецепти за подготовка на оваа салата. Ќе ве запознаеме со класичниот рецепт

 

За подготовка ќе биде неопходно: зелка, цвекло, морков, сок од лимон, маслиново или ленено масло.

 

Подготовка:

 

Изрендајте зелка, цвекло и моркови во сооднос од 3: 1: 1.

 

salat-shhetka-dlya-poxudeniya2-e1455104088442

 

Зачинете ја по свој вкус (магдонос, целер). Исцедете го зеленлукот да пушти сок. Додајте малку сок од лимон. Ако сакате салатата да биде малку пикантна можете да додадете згмечено чешне бел лук. Зачинете со мала количина маслиново или ленено масло.

 

1d17a6c6cd801ae964fdb3fed0395e1c_8007-e1455104524813

 

Не е потребно да ја солите салатата. Ако не можете да се навикнете на слаткиот вкус, користете соја сос, кој содржи значителна количина на сол, го подобрува вкусот на храната, има висока хранлива вредност и не е штетен за здравјето.