Рецепти
Банана залчиња Ана Ристеска

Не знаете што со постарите банани? Направете летна здрава и освежителна ужинка за 15 минути и уживајте

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(2 )

Путер од кикирики-органски(по желба )

Какао(4 Супени лажици)

Мед(2 Супени лажици)

Кокосово масло(1/2 Чаша)

Таан од сусам(2 Супени лажици)

Сол(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути

  1. Бананите исечкајте ги на кругчиња и наредете ги на чинија која е обложена со хартија за печење.
  2. Врз секое парче банана ставете малку путер од кикирики и ставете ги во замрзнувач 1 час.
  3. Кратко пред да ги извадите од фрижидер направете го чоколадниот прелив.
  4. Измешајте ги заедно какаото, кокосовото масло, медот и таан од сусам. Прелијте ги бананите со чоколадото, одозгора ставете малку сол и вратете ги во замрзнувач.
  5. Чувајте ги во фрижидер и имајте готова ладна ужинка во секое време.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: