Рецепти
Бели колачиња (посно) Ана Ѓорова

Послужете ги со чаша топол чај и уживајте

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Квасец(1 свеж )

Вода(1/2 литар млака )

Сол(1 Супена лажица)

Шеќер(4 Супени лажици)

Масло(8 Супени лажици)

Брашно(по потреба за да се замеси тесто )

Шеќер во прав

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Замесете тесто од квасецот, млаката вода, па ставете ги шеќерот, солта и маслото. На крај додајте брашно по потреба да се замеси меко и мазно тесто, па оставете го да нарасне.
  2. Откако тестото ќе нарасне, поделете го на два дела и првото тесто на набрашнета површина расукајте го со дебелина од 2 см и од кората со чаша сечете кругови.
  3. Исечените кругови ставете ги во набрашнет плех и оставете ги повторно на топло да нараснат.
  4. Потоа пржете ги на загреано масло, а откако ќе ги испржите сите, извалкајте ги во шеќер во прав и послужете ги.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: