Рецепти
Благи кифлички со вино Ана Ѓорова

Вкусни и меки кифлички со вино и фил од мармалад и ореви што ќе ви станат омилени

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бело вино(200 Милилитри)

Масло(400 Милилитри)

Брашно(500 Грама)

Прашок за печиво(1 )

Ванилин шеќер(1 )

Мармалад од сливи(или друг по желба )

Ореви

Шеќер во прав(250 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во сад ставете ги белото вино и маслото.
  2. Во друг сад измешајте ги брашното со ванилиниот шеќер и со прашокот за печиво, потоа додајте ги во садот со виното и замесете меко тесто. Додајте уште брашно по потреба.
  3. Тестото се остава малку да отстои, потоа се кинат мали парчиња и се прават топчиња.
  4. Секое топче се расукува во мала коричка, се става по една лажичка мармалад од сливи или друг вид по вкус, се става и една јатка од ореви, па расуканата коричка се витка во кифличка.
  5. Откако ќе ги направите сите кифлички, наредете ги во намастена тепсија со растојание една од друга, па печете ги во рерна на 180°C, 20-25 минути или додека убаво се испечат.
  6. Испечените кифлички додека уште се топли извалкајте ги во шеќер во прав и редете ги на чинија. Одозгора наросете ги со уште шеќер во прав и послужете ги.
  7. Колачите се уште повкусни ако ги оставите да отстојат во садот за колачиња неколку дена.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: