Рецепти
Бомбици со суви кајсии и со лешници Ана Ристеска

Брзи и лесни бомбици кои се одличен десерт за секаква пригода

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Суви кајсии(200 Грама)

Сечкани ореви(200 Грама)

Мармалад од кајсии(4 Супени лажици)

Лешник

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Кајсиите ситно се сечкаат и се ставаат во еден сад.
  2. Оревите исто така ситно се сечкаат и се додаваат кај кајсиите.
  3. Во истиот сад се додаваат четири лажици мармалад од кајсии и добро се меша, па се остава смесата да се одмори 20 минути.
  4. Од смесата се прават бомбички (или колачиња во каков сакате облик), потоа се валкаат во сечканите лешници и се редат на чинија за колачи.
Крофни
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Тартуфи со суви сливи
Бели топчиња
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Тава со брокула и прокељ
Колачиња зелени елки
Суви колачи со лешници
Торта фантазија
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Чај со брусница и зачини
Филе Велингтон
Потпечен карфиол
Лате со јаболко и цимет
Ѓевречиња од мелено месо
Печен ослиќ со брокула
Торта со цели печени јаболки
Печени компири со говедско месо
Кекси со лешници
Топло чоколадо со црвено вино
Највкусни крофни
Лимон-колач
Бели пралини
Пикантно свинско
Свински гулаш со наут
Кинеска салата
Мини переци
Бротчиња со мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: