Рецепти
Чај со јаболко Ана Ѓорова

Вкусен и зачинет чај со овошје што ќе ви стане омилен зимски пијалак

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


5 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Рендано јаболко(1/2 Чаша)

Ѓумбир(свеж 1 парче или во прав )

Зелен чај(2 ќесички )

Свеж сок од лимон(1 Супена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

Шеќер(1 Кафена лажица)

Бибер(1 Прстофат)

Вода(3 Чаши)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 15 минути

  1. Во тенџере на оган ставете ги сите состојки освен шеќерот и јаболкото и варете ја течноста додека да се намали на 2 чаши.
  2. Во меѓувреме јаболкото изрендајте го, а откако течноста во тенџерето ќе се намали, додајте го, покријте со капак и оставете да се вари 5 минути.
  3. Потоа процедете ја течноста со цедалка и додајте го шеќерот (може да го замените со друг засладувач по вкус како на пример со мед).
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: