Рецепти
Чиа пудинг со банани Ана Ѓорова

Вкусен, едноставен и здрав појадок во чаша

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зрела банана(2 )

Кокосово млеко(1 ½ Чаша)

Чиа семе(4 Супени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути + 4 часа да отстои или преку ноќ

  1. Зрелите банани испасирајте ги со виљушка во поголем сад.
  2. Додајте ги чиа семките, екстрактот од ванила и циметот и измешајте.
  3. Потоа додајте го млекото (може и бадемово или обично по ваш вкус) и добро измешајте.
  4. Покријте го садот со проѕирна фолија и оставете го во фрижидер да отстои минимум 4 часа, а најдобро преку ноќ.
  5. Сервирајте го со парчиња свежа банана и ореви.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: