Рецепти
Чоколаден брауни колач со малини Ана Ѓорова

Чоколадна фантазија за вистинските љубители

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Маргарин(125 Грама)

Црно чоколадо(100 Грама)

Шеќер(200 Грама)

Какао(1 Супена лажица)

Екстракт од ванила(1 Супена лажица)

Јајце(4 )

Брашно(125 Грама)

Интегрално пченично брашно(75 Грама)

Лешник(150 грама сечкани )

Замрзнати малини(150 Грама)

Прашок за печиво(1/2 Пакување)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Чоколадото, какаото и маргаринот ставете ги во тенџере на оган и мешајте да се растопат.
  2. Откако ќе се растопат состојките, тргнете од оган и додајте го шеќерот.
  3. Едно по едно додавајте ги јајцата и непрекинато мешајте со лажица.
  4. Додајте ги белото брашно, интегралното брашно и печивото. Посолете.
  5. Додајте ги екстрактот од ванила и половина од исечканните лешници и промешајте.
  6. Смесата ставете ја во калап за печење обложен со хартија за печење.
  7. Врз неа наредете ги малините и останатите сечкани лешници, а по желба може да изрендате и чоколадо.
  8. Колачот печете го во рерна на 200 степени, 40 минути.
Весела торта
Пуслици со ореви
Посни медени колачи
Суви колачи со лешници
Овошна векна
Колач од дуњи
Шеќерни јаболки
Лимон-колач
Руски колач со афион
Чоколаден куглоф
Туткана гибаница
Посен колач со кафе
Посен колач со мармалад од сливи
Колач со медени срца
Цимет ролнички со бадеми
Жолт куглов колач
Бисквит торта со јаболки
Пудинг колач со јаболки
Колач од моркови со крем
Чоколаден колач со јаболки и ореви
Еврејски колач
Француски штангли
Штангли со костен и чоколадо
Алегро колач
Бабин колач со јаболко
Блум штангли
Шербет пита со јаболки
Баклава со рогач и јаболки
Улутма од ореви
Лешник коцки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: