Рецепти
Чоколаден чиа пудинг со портокал Ана Ѓорова

Овој здрав и вкусен рецепт може да го подготвите за појадок или за десерт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кокосово млеко(или друго по вкус 240 мл )

Чиа семе(40 Грама)

Какао(3 Супени лажици)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Сок од портокал(1 Супена лажица)

Рендана кора од лимон(1 Кафена лажица)

Мед(1-2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 5 минути

  1. Портокалот исцедете го, а лимонот добро измијте го и изрендајте ја кората.
  2. Потоа ставете ги во во сад со останатите состојки и мешајте додека се соединат.
  3. Оставете го пудингот да отстои 1 час во фрижидер пред послужување и послужете го со парчиња свеж портокал.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: