Рецепти
Чорба без масло Ана Ѓорова

Вкусна домашна чорбичка од праз, моркови и пиперки. Добар апетит!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Морков(1 поголем )

Праз(2 страка )

Сува везена црвена пиперка(1 )

Ориз(1 филџан )

Брашно(2 Супени лажици)

Сол

Вода(по потреба )

Суво нане

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере ставете го брашното и додавајте по малку вода со постојано мешање за убаво да се раствори.
  2. Во оваа смеса се додаваат претходно исчистениот, измиен и исечкан морков, исечканиот праз и една цела пиперка.
  3. Пиперката се остава да се вари додека чорбата врие околу 20-тина минути, потоа се вари, убаво се гмечи со малку сол додека ѝ излезе лушпата, па таака изгмечена се враќа назад во тенџерето кај чорбата.
  4. Во тенџерето се додава и оризот, па се вари додека се свари оризот. Чорбата се посолува по вкус.
  5. Кога чорбата е готова, се додава сушено нане или свежо исечкано и се сервира.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*