Рецепти
Домашен сендвич сладолед Ана Ристеска

Одличен летен десерт без вештачки шеќер во кој сигурно ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зрела банана(4 )

Путер од кикирики-органски(1 Чаша)

Јајце(1 )

Мед(1/4 Чаша)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Сода бикарбона(1/2 Кафена лажица)

Мелени бадеми(1/4 Чаша)

Чоколадо од какао(1/2 Чаша)

Кокосово масло(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 45 минути

  1. Бананите исечкајте ги и ставете ги во замрзнувач 1 час. Потоа извадете ги, изблендирајте и ставете ги во пластиче сад кој ќе го вратите во замрзнувач.
  2. Загрејте ја рерната на 175 степени.
  3. Во сад ставете ги путерот од кикирики, јајцето, мадот и екстрактот од ванила. Мешајте додека убаво не се соединат и потоа додајте ги мелените бадеми и сода бикарбоната и повторно мешајте додека не се добие хомогејна смеса.
  4. Префрлете ја смесата во мало тавче обложено со хартија за печење. Распоредете ја колку што е можно потенко и ставете да се пече 10-12 минути.
  5. Оставете тестото да се олади и пресечете го на половина.
  6. На стреч фолија ставете ја едната половина, одозгора ставете од изблендираната банана. Гледајте да ја премачкате колку што е можно по рамномерно а одозгора ставете ја другата половина од тестото. Завиткајте го сладоледот во стеч фолијата и ставете го во фрижидер минимум 1 час.
  7. Кога ќе го извадите исечете го на еднакви коцки и до половина прелијте го со стопено чоколадо.
  8. Потоа вратете ги парчињата во фрижидер додека не се олади чоколадниот прелив и сладоледот е готов.

 

 

За чоколадниот прелив: ставете го чоколадото и кокосовото масло во микробранова печка на неколку секунди додека не се стопат, потоа извадете ги и промешајте.

Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: