Рецепти
Домашна пита со зелка (посно) Ана Ѓорова

Вкусна домашна пита со свежа зелка по бабин рецепт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(1 Килограм)

Вода(400 мл млака )

Сол(1 Кафена лажица)

Квасец(5 г свеж )

Масло(2-3 Супени лажици)

Зелка(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Замесете средно тврдо тесто од брашното, млаката вода, солта и свежиот квасец.
  2. Поделете го тестото и секоја половина повторно поделете ја на 6 дела. Вкупно треба да добиете 12 топчиња.
  3. Од првото топче расукајте мала коричка, премачкајте ја со масло и врз неа ставете друга расукана коричка.
  4. Откако ќе се направат 6х2 корички, се почнува со расукување. На набрашнета маса се расукува еден дел. Првата кора треба да биде поголема од другите 5.
  5. Се премачкува голем четвртаст плех со масло и се става првата расукана кора која треба да е поголема од плехот бидејќи на крај се виткаат краевите од тестото.
  6. Кората се попрскува со масло и се става фил од претходно запржена зелка.
  7. Врз зелката се става друга кора која е со големина колку плехот. Така се реди додека да завршат сите кори.
  8. Последната кора се премачкува само со масло, се виткаат краевите на питата и пред печење се сече на парчиња.
  9. Се пече во загреана рерна на 220 степени околу 25 минути.
  10. По печењето извадете ја од рерна и покријте ја со крпа малку да омекне.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*