Рецепти
Домашни равиоли со сирење Ана Ѓорова

Домашни полнети тестенини за вкусен ручек или вечера на италијански начин

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Замесете тесто како за пита од јајцата, брашното, солта и водата.
  2. Потоа оставете го да отстои околу 30 минути малку да омекне, па расукајте кора со дебелина околу 2 мм.
  3. Од кората сечете квадратчиња со иста големина.
  4. Фил: пенасто изматете ја жолчката, додајте го фета сирењето и ситно исечканиот лук измешан со суви зачини. Добро промешајте ја смесата.
  5. На секое квадратче ставете по 1 лажичка од филот и тестото преклопете го во триаголник. Добро залепете ги краевите да не истече филот.
  6. Во тенџере на оган ставете 1 и пол литар вода да зоврие. Во водата ставете малку масло и посолете ја.
  7. Откако ќе зоврие водата, внимателно ставајте ги равиолите да се варат на умерен оган 15-20 минути со повремено мешање.
  8. Сварените равиоли исцедете ги во цедалка. Потоа се сервираат прелиени со павлака или со тартар сос.
Колач со круши и бадеми
Лазањи со болоњезе сос
Кростата од бадеми со мармалад
Домашни равиоли со сирење
Канелони со пилешко месо
Ролнички со моцарела
Макарони салата со горгонзола
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Тиквички на милански начин
Фетучини со лосос сос
Кростата со кокос и чоколадо
Лазањи со печурки
Црвен песто сос
Пепероната
Брускети со тиквички
Пилешки ражничи со песто сос
Салата од макарони со кисели краставички и сирење
Шпагети со ќофтиња
Фритата со домати и пиперки
Семифредо со чоколадо
Лимончело
Полнети модри патлиџани
Капоната
Чиабата леб
Сладолед тирамису
Фокача џеновезе
Италијански ќофтиња
Тортелини со пилешко и песто
Домашна наполетанска пица
Бонет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: