Рецепти
Енергетски бомбици од лимон и кокос Ана Ѓорова

Здрава ужинка што ќе ви даде дополнителна енергија во текот на денот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Индиски ореви(11/2 Чаша)

Свеж сок од лимон(1/4 Чаша)

Кокосови снегулки(1/4 Чаша)

Кокосово брашно(1/4 Чаша)

Агаве сируп(2 Супени лажици)

Кокосово масло(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Индиските ореви ставете ги во блендер и убаво сомелете ги.
  2. Додајте ги агаве сирупот (или друг засладувач по желба – стевија, мед…) и останатите состојки во блендерот и блендирајте додека да добиете убава хомогена смеса.
  3. Од смесата формирајте бомбички и оставете ги во фрижидер да се стегнат најмалку 20 минути.
Јафа бомбици
Банана лепче
Банана залчиња
Ванила бомбици
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: