Рецепти
Евтин колач со јаболко (посно) Ана Ѓорова

Домашен колач со состојки што веќе ги имате во кујната

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(5 )

Шеќер(3 Чаши)

Масло(2 Чаши)

Брашно(5 Чаши)

Цимет(1 ќесичка )

Сода бикарбона(1 ќесичка )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките се мијат и брзо се рендаат за да не потемнат.
  2. Потоа во изренданите јаболки се мешаат маслото, брашното, шеќерот, содата и циметот, па смесата се остава 1 час во фрижидер.
  3. Потоа се претура во подмачкан и набрашнет плех да се пече на 200 степени додека колачот да добие убава кафена боја.
  4. По желба колачот може да го премачкате со мармалад или да го поросите со шеќер во прав.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: