Рецепти
Интегрален колач од јаболки Ана Ѓорова

Вкусен десерт што ќе го обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Интегрално пченично брашно(140 Грама)

Јаболко(5-6 )

Суво грозје(100 Грама)

Јајце(5 )

Путер(130 Грама)

Ореви(50 Грама)

Лимон(1 )

Рум(5 Супени лажици)

Мед(3 Супени лажици)

Прашок за печиво(3 Кафени лажици)

Сол(1 Прстофат)

Слатка павлака(4 Децилитри)

Цимет

Шеќер(1,5 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Сувото грозје оставете го потопено во румот.
  2. Лимонот убаво измијте го и изрендајте ја кората, а сокот исцедете го.
  3. Јаболките излупете ги, исчистете ги и исечкајте ги на парчиња, па потопете ги со сокот од лимон.
  4. Изматете ги путерот и медот да добиете кремаста смеса, па додајте 2 јајца и продолжете со матење.
  5. Измешајте ги брашното и печивото со прстофат сол и со ренданата кора од лимон.
  6. Додајте половина од сувото грозје со румот.
  7. Садот за печење намастете го и набрашнете го, ставете ја смесата и одозгора ставете ги парчињата јаболко, остатокот од сувото грозје и сечкани ореви.
  8. Изматете 2 јајца и шеќерот со миксер, додајте ја изматената слатка павлака, зачинете со цимет и измешајте со лажица.
  9. Смесата претурете ја врз колачот во садот за печење, ставете го садот во рерна и печете 50 минути на 190 степени.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: