Рецепти
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони Ана Ѓорова

Тавата ориз и месо на овој начин е многу вкусна и зачинета, а шампињоните ѝ даваат дополнителен шмек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Оризот се вари во 750 мл вода околу половина час.
  2. Откако ќе се свари, се процедува и се остава настрана.
  3. Копанчињата се варат околу половина час.
  4. Во загреаната тава во масло се пржат исечканите кромид, пиперка, домат и морков.
  5. Се додаваат шампињоните и се пропржува уште 2-3 минути.
  6. Се додава оризот во тавата и се меша убаво, па се додаваат и сите зачини.
  7. Се полева со водата во која што се вареа копанчињата и се додаваат и копанчињата.
  8. Садот се става во рерна да изврие водата околу 45 минути, но не смее да се пресуши.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: