Рецепти
Кесадии со туна Ана Ѓорова

Вкусен оброк што можете да го подготвите за предјадење, ручек или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Тортиљи

Туна во конзерва(1 )

Пченка во конзерва(200 Грама)

Грашок(во конзерва 200 Грама)

Брокула(обарена 150 Грама)

Рендан кашкавал(200 Грама)

Сол

Бибер

Путер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Сите состојки за филот помешајте ги во длабок сад и зачинете по вкус.
  2. Во тава премачкана со путер ставете една тортиља.
  3. На едната страна од тортиљата ставете малку кашкавал и ставете од филот. Одозгора ставете уште малку кашкавал.
  4. Почекајте 2-3 минути малку да се растопи кашкавалот, па преклопете ја празната страна од тортиљата како плико.
  5. Кога долниот дел ќе се запече, превртете ја тортиљата на другата страна за и таа да се запече малку и да добие боја.
  6. Пресечете ја тортиљата на три парчиња и сервирајта ја со павлака.
Бурито со мешано месо
Кесадии со туна
Шпагети во мексикански сос
Мексикански гулаш
Грав на мексикански начин
Грав со ќофтиња
Ла Палома
Мексикански сос
Пикантни колбаси на скара
Фахита со говедско месо
Бурито со јајца
Тортиљи со зеленчук
Тортиља со кинеска салата
Атоле
Колачиња со ореви и шеќер во прав
Тестенини со мексикански сос
Чипс со пикантен сос (посно)
Тортиља од компири
Мексикански колач (посно)
Мексикански мигас
Чили супа
Чили тестенини со месо, грав и пченка
Начос со мелено месо
Кесадиљи со топен кашкавал и сланина
Мексиканско рижото
Ракчиња во текила и зелен лимон
Палачинки од пченка со коријандер и млад кромид
Домашен чили сос
Мексикански омлет
Колач со карамел и млеко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: