Рецепти
Ќофтиња со праз Ана Ѓорова

Ќофтиња од јунешко месо и зеленчук со интересен вкус. Послужете ги со свежа салата и со омилениот сос.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јунешко мелено месо(1/2 Килограм)

Јајце(1 )

Праз(1 )

Компир(2 поголеми )

Лебни трошки(1 шолја )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Компирите излупете ги и изрендајте ги.
  2. Празот ситно исечкајте го, па сите состојки измешајте ги со меленото месо.
  3. Од смесата формирајте ќофтиња со големина по желба.
  4. Наредете ги во сад и ставете ги во замрзнувач 15 минути.
  5. Потоа пржете ги во врело масло и сервирајте ги со зелена салата.
  6. Добар апетит!
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Француско „селско“ месо
Вкусна димена салама
Кнедли од џигер
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Посна сарма со праз и шампињони
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: