Рецепти
Кокос коцки Ана Ѓорова

Вкусни кокосови коцки за одличен десерт со кафето

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Брашно(12 Супени лажици)

Масло(12 Супени лажици)

Шеќер(12 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Кокос(2 Пакувања)

Вода(400 мл за шербет )

Шеќер(400 грама за шербет )

Какао(неколку лажици )

Црно чоколадо(1 Пакување)

Масло(2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во сад со миксер убаво изматете ги јајцата и 12 лажици шеќер.
  2. Додајте ги брашното, 12 лажици масло, прашокот за печиво и 1 ќесичка кокос и убаво промешајте со лажица да се соединат состојките и да нема грутки.
  3. Потоа поделете ја смесата на два дела: едната смеса претурете ја во подмачкан плех за печење, а во вториот дел од смесата се додаваат неколку лажици какао и се меша, па се истура врз белата смеса.
  4. Печете го колачот во рерна на 200°C околу 40 минути.
  5. Сварете шербет од 400 г шеќер и 400 мл вода во тенџере на оган додека шеќерот да се растопи, а потоа прелијте го колачот со шербетот.
  6. По желба може да го прелиете колачот и со растопено чоколадо со 2 лажици масло и да го наросите со 1 пакетче кокос.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*