Рецепти
Колач од дуњи Ана Ѓорова

Вкусен колач со одлична арома на ванила

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Дуња(1 Килограм)

Вода(1 Литар)

Шеќер(500 Грама)

Посни бисквити(150 Грама)

Пудинг од ванила(2 Пакувања)

Шлаг во прав(2 Пакувања)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере на оган зовријте ги шеќерот и водата, додајте ги исчистените и исечкани дуњи и варете компот (на крај треба да остане околу 5 дл вода).
  2. Тепсијата премачкајте ја со масло и на дното наредете ги бисквитите.
  3. Сварените дуњи процедете ги, испасирајте ги и нанесете ги врз бисквитите.
  4. Во исцедениот сок од дуњи сварете го пудингот од ванила, а потоа прелијте го врз дуњите.
  5. Колачот оставете го да се излади, па премачкајте го со изматен шлаг.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*