Рецепти
Колач од моркови со крем Ана Ѓорова

Едноставен рецепт за колач што оваа комбинација позитивно ќе ве изненади

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Масло(300 Грама)

Шеќер(400 Грама)

Брашно(250 Грама)

Сода бикарбона(2 Кафени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Рендан морков(350 Грама)

Сечкани ореви(120 Грама)

Крем сирење(250 Грама)

Шеќер во прав(250 Грама)

Путер(125 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер додека шеќерот се растопи.
  2. Потоа додајте ги маслото, циметот, содата бикарбона, брашното, оревите и ренданите моркови, па матете со миксерот додека смесата се соедини.
  3. Правоаголна тава за печење намастете ја со масло и набрашнете ја, па во неа претурете ја смесата.
  4. Печете го колачот во рерна на 200 степени, 40 минути.
  5. Во меѓувреме изматете ги путерот и шеќерот во прав, додајте го крем сирењето и матете додека кремот се соедини.
  6. Печениот колач премачкајте го со кремот, исечете го на коцки и наросете уште сечкани ореви по желба.
Весела торта
Пуслици со ореви
Посни медени колачи
Суви колачи со лешници
Овошна векна
Колач од дуњи
Шеќерни јаболки
Лимон-колач
Руски колач со афион
Чоколаден куглоф
Туткана гибаница
Посен колач со кафе
Посен колач со мармалад од сливи
Колач со медени срца
Цимет ролнички со бадеми
Жолт куглов колач
Бисквит торта со јаболки
Пудинг колач со јаболки
Колач од моркови со крем
Чоколаден колач со јаболки и ореви
Еврејски колач
Француски штангли
Штангли со костен и чоколадо
Алегро колач
Бабин колач со јаболко
Блум штангли
Шербет пита со јаболки
Баклава со рогач и јаболки
Улутма од ореви
Лешник коцки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: