Рецепти
Колачиња со банана и урми Ана Ристеска

Брз, лесен и здрав десерт без шеќер во кој ќе уживате без грижа на совест 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(2 )

Кокосови снегулки(1 1/2 Чаша)

Кокосово масло(2 Супени лажици)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Сол(1 Прстофат)

Урми(7 )

Таан од сусам(1 Супена лажица)

Мед(1 Супена лажица)

Какао(2 Супени лажици)

Кокосово масло(стопено за преливот 1/4 Чаша)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Бананите, кокосовите снегулки, сода бикарбоната, кокосовото масло и солта ставете ги во блендер и блендирајте ги додека не се добие хомогена смеса.
  2. Урмите исечкајте ги на коцки.
  3. Смесата од блендерот префрлете ја во сад и додајте ги исечканите урми. Промешајте и доколку сакате додајте сечкани бадеми.
  4. Со раце формирајте ги колачињата и ставете ги да се печат на тава обложена со хартија за печење во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.
  5. Кога ќе бидат готови оставете ги да се оладат а за тоа време подгответе го чоколадниот прелив.
  6. Измешајте ги заедно таанот од сусам, медот, кокосовото масло и какаото.
  7. Декорирајте ги со чоколадниот прелив по желба.
Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: