Рецепти
Колачиња со ѓумбир и чоколадо Ана Ѓорова

Брзи и лесни путер колачиња што одлично одат со омиленото кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(200 Грама)

Путер(120 Грама)

Шеќер(60 Грама)

Јајце(1 )

Ванилин шеќер(1 ќесичка )

Ѓумбир во прав(1 Кафена лажица)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Црно чоколадо(130 Грама)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Путерот (претходно изваден од фрижидер да омекне на собна температура и исечкан на коцки) и шеќерот изматете ги пенасто со миксер додека добиете хомоген крем.
  2. Во друг сад со виљушка малку измешајте го јајцето со ванилиниот шеќер и додајте ги кај путерот.
  3. Во садот со путерот додајте го брашното измешано со печивото, ѓумбирот во прав и прстофат сол.
  4. Добро измешајте ја смесата, па додајте чоколадо, исечкано на коцки и повторно соединете.
  5. Во плех врз намастена хартија за печење или без хартија, но намастен и набрашнет плех, распоредете од смесата, така што со лажица ќе земете и ќе ги ставате врз хартијата да добиете мали кругови.
  6. Печете ги колачињата во претходно загреана рерна на 180 степени околу 10-тина минути.
  7. Пред сервирање оставете ги да се оладат.
Чоколадни палачинки
Колач од моркови со крем
Чоколаден брауни колач со малини
Леб од тиква
Фаџ со суви смокви
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Вегански чизкејк со боровинки
Тарт со круши и малини
Американски овесни палачинки
Мохито со лубеница
Мохито со ананас
Мохито со малини
Чизкејк со лубеница
Нутела мафини
Палачинки со лимон и афион
Торта од лимон и боровници
Чизкејк со цреши
Каипироска коктел со јагоди
Мус од јагоди
Мини чизкејк со јогурт
Пилешки ражничи на хавајски начин
Пинаколада
Орео милкшејк
Куба либре коктел
Браунис со орео колачи
Мохито
Американски палачинки во сос од јагоди
Колачи на стапче
Чоколаден фаџ
Американски палачинки со овошје

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: