Рецепти
Крем чорба од зеленчук Ана Ѓорова

Вкусна зелечукова чорба од карфиол, брокули, целер и моркови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Праз(1 страк )

Морков(2 )

Целер(200 грама корен )

Карфиол(200 Грама)

Брокула(200 Грама)

Вода(2 Литри)

Млеко(1 Децилитар)

Гриз(2 Супени лажици)

Коцка за супа-пилешка(1 )

Сол

Бибер

Ловоров лист

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Празот исчистете го, измијте го и ситно исечкајте го, а потоа пропржете го во малку масло во тенџере на оган.
  2. Морковот се лупи и сече на крукчиња, целерот на коцкички, а на брокулите и на карфиолот им се кинат цветовите.
  3. Зеленчукот се додава во тенџерето, малку се запржува, па се додаваат 2 л вода. Се вари 45 минути.
  4. Од сварениот зеленчук 1/3 се остава настрана, а остатокот се процедува и се блендира.
  5. Блендираниот зеленчук се враќа во тенџерето, се додаваат процедената супа и целите парчиња зеленчук (што ги оставивте настрана), се додава пилешката коцка за супа и се зачинува.
  6. Се додава ловоров лист и се остава да зоврие.
  7. Откако ќе зоврие чорбата, се додаваат млекото, гризот, па магдносот и целерот и се доварува.
Јафа бомбици
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: