Рецепти
Крокети од тиква и пармезан Ана Ѓорова

Интересно предјадење што ќе ве изненади со вкусот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Тиква(400 Грама)

Брашно(150 Грама)

Рендан пармезан(50 Грама)

Јајце(3 )

Сол

Масло(за пржење на крокетите )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Тиквата излупете ја, извадете ѝ ги семките, исечкајте ја на парченца и сварете ја или печете ја 25 минути во рерна.
  2. Потоа испасирајте ја да добиете пире.
  3. Пирето од тиква измешајте го со жолчките, брашното и ренданиот пармезан.
  4. Додајте прстофат сол и додајте ги и матените белки со миксер, па измешајте со лажица да се соедини смесата.
  5. Со лажица земете од смесата и пржете ги како крофнички во тава со поголемо количество загреано масло додека убаво да заруменат.
  6. Со решеткаста лажица вадете ги испржените крокети од маслото и ставајте ги врз салфетка за да впијат од вишокот маснотија пред да ги послужите.
Пита со блитва и со коприва
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Посни крокети со спанаќ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лут зелник
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Пача
Пинџур со суви везени пиперки
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Топчиња од зеленчук
Ролнички со соја, праз и печурки
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Солен куглов со шунка
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Топчиња со блитва
Солени бомбици од сирење
Бабини кифлички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: