Рецепти
Куглов колач со јогурт Ана Ѓорова

Колач со благ вкус што може да го искомбинирате за појадок со мармалад и чаша млеко или кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Јогурт(250 Милилитри)

Масло(130 Милилитри)

Брашно(250 Грама)

Кафеав шеќер(250 Грама)

Прашок за печиво(1 Пакување)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Со миксер изматете ги јајцата и шеќерот убаво додека шеќерот се растопи.
  2. Додајте ги брашното и печивото (просеани) и измешајте.
  3. На крај додајте ги јогуртот, маслото и екстрактот од ванила и добро измешајте.
  4. Смесата претурете ја во намастен и набрашнет калап за куглов колач и печете во претходно загреана рерна на 180 степени, околу 30 минути или додека колачот добие убава боја.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*