Рецепти
Куглов погача со сирење Ана Ѓорова

Вкусна домашна погача што ќе ви стане омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(600 Грама)

Квасец(25 г свеж )

Шеќер(1 Кафена лажица)

Сол(1,5 Кафена лажица)

Маргарин(130 Грама)

Млеко(300 мл млако )

Јогурт(100 Грама)

Јајце(3 )

Сирење(300 Грама)

Сусам

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Замесете тесто од 50 г маргарин, брашното, шеќерот, солта, 1 јајце, млакото млеко и јогуртот (или кисело млеко) и оставете го да нарасне.
  2. Потоа на набрашнета површина расукајте го не премногу тенко и со модла за крофни од кората вадете кругови од тестото.
  3. Потоа скалесто редете ги во намастен калап за куглов, така што секое крукче да легне на половина од претходното, а меѓу нив ставете од филот.
  4. Фил: изрендајте 80 г маргарин и со жица изматете го со 1 јајце и со сирењето.
  5. Така наредените крукчиња тесто и фил оставете ги да наранат во калапот за куглов.
  6. Потоа погачата премачкајте ја со мешавина од 1 матено јајце со малку масло и сусам и печете ја во рерна на 180 степени, околу 30 минути.
Пита со блитва и со коприва
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Посни крокети со спанаќ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лут зелник
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Пача
Пинџур со суви везени пиперки
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Топчиња од зеленчук
Ролнички со соја, праз и печурки
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Солен куглов со шунка
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Топчиња со блитва
Солени бомбици од сирење
Бабини кифлички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: