Рецепти
Мафини со јајца и зеленчук Ана Ѓорова

Вкусен појадок полн со протеини за одлично започнување на денот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Масло(1 Супена лажица)

Кромид(1 Главица)

Црвена бабура(1 )

Морков(3-4 )

Свежи шампињони(170 Грама)

Суво оригано(1 Кафена лажица)

Лук во прав(1/2 Кафена лажица)

Црвен пипер(1/4 Кафена лажица)

Буковец(1/4 Кафена лажица)

Спанаќ(280 Грама)

Сирење(или урда 450 грама )

Јајце(7 )

Рендан кашкавал(140 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Загрејте ја рерната на 190 степени.
  2. Во тава на умерен оган загрејте масло и пропржете ги сечканиот кромид, пиперката и морковите (морковите може и рендани). Гответе ги додека малку омекнат, околу 7-10 минути.
  3. Потоа додајте ги сечканите печурки и гответе додека да испуштат течност, околу 5 минути.
  4. Зачинете со оригано, лук во прав, црвен пипер и буковец.
  5. Додајте го свежиот исечкан спанаќ и гответе додека течноста од спанаќот се апсорбира. Тргнете од оган.
  6. Во друг поголем сад со виљушка изматете ги сирењето (може и урда), јајцата и ренданиот кашкавал, па додајте ги кај зеленчуците.
  7. Смесата претурете ја во намастени калапи за мафини и печете ги во веќе загреаната рерна околу 25-30 минути.
  8. Пред сервирање, оставете ги малку да се оладат, па послужете ги со ајвар и сирење.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*