Рецепти
Макарони салата со горгонзола Ана Ѓорова

Вкусна салата што вреди да се проба

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Макарони(ситни 200 грама )

Златна мешавина(одмрзната 450 грама )

Пилешки гради(300 Грама)

Горгонзола(150 Грама)

Кисела павлака(200 Милилитри)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Макароните сварете ги во зовриена вода со масло и сол, исцедете ги, па исплакнете ги под млаз ладна вода и повторно исцедете.
  2. Во друго тенџере со вода на оган сварете ги пилешките гради, па кога ќе се сварат исечкајте ги на ситни коцки.
  3. Одмрзнатиот зеленчук сварете го во посебно тенџере и исцедете го.
  4. Во длабок сад измешајте ги макароните, зеленчукот, зачинете со сол и бибер и додајте ја киселата павлака, па измешајте ја целата салата.
  5. Во тенџерето додајте ги и сечканата горгонзола на коцки и пилешкото месо, па убаво соединете и послужете.
Салата со соја и шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Малиџано салата
Салата со праз и сирење
Салата со карфиол и маслинки
Салата со компири и туна
Посна руска салата
Брза салата од брокула
Салата со урда и праз
Кинеска салата
Бела салата
Салата со туна и грашок
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Салата од брокула со прелив од јогурт
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Макарони салата со горгонзола
Свечена слоевита салата
Салата од пченка
Салата со јајца, грашак и месо
Салата со спанаќ, туна и јајца
Салата од леќа и пченица
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: