Рецепти
Мексикански гулаш Ана Ѓорова

Послужете го со црвено вино и уживајте во ручекот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свинска кртина(500 Грама)

Зелена лута пиперка(1 )

Лупени домати од конзерва(400 Грама)

Зелена пиперка(2 )

Кромид(1 Главица)

Брашно(100 Грама)

Ловоров лист(3 )

Коријандер(1 Кафена лажица)

Црвен пипер(1 Супена лажица)

Лук(3 Чешниња)

Суво оригано(1 Супена лажица)

Чили во прав(1 Кафена лажица)

Ким(1 Кафена лажица)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Месото извалкајте го во брашно и пржете го во загреано масло во тенџере на оган.
  2. Промешајте и извадете го запрженото месо од тенџерето, па во преостанатата маснотија пропржете го кромидот.
  3. Откако ќе омекне, додајте ги сечканите пиперки и сечканиот лук.
  4. Откако ќе се запржат пиперките и лукот, додајте ги конзервираните домати исечкани на парчиња.
  5. Потоа во тенџерето вратете ги запржените парчиња месо.
  6. Зачинете со чили, коријандер, ким, оригано, црвен пипер, сол, бибер и ловоров лист.
  7. Додајте 300 мл вода, промешајте и варете 40 минути.
  8. Гулашот може да го послужите со претходно сварен ориз или самостојно со салата по избор.
Јафа бомбици
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: