Рецепти
Мини палачинки со спанаќ Ана Ристеска

Идеја за лесен, брз и вкусен појадок кој ќе ве држи сити до ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Прашок за печиво(1/2 Пакување)

Вода(по потреба )

Брашно(по потреба )

Масло(1/2 Чаша)

Сол

Спанаќ(500 Грама)

Сирење(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Спанаќот се мие, се чисти и се сечка ситно.
  2. Во длабок сад се крши јајцето, се разматува, потоа се додаваат преостанатите состојки, се меша додека се добие смеса како за палачинки. Се додава и сечканиот спанаќ, се промешува.
  3. Во загреана тава за палачинки, со црпалка се истура од смесата и се прават мали палачинчиња.
  4. Палачинките се печат убаво од двете страни, а можат да се сервираат со сирење.
Овошен киноа појадок
Овесни палачинки со банана
Здрава проја со тиквички
Овесни колачиња
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Ленени погачици
Палачинки од сладок компир
Утринска каша од овес и чиа
Корнфлекс пита
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Проја мафини со брокула
Солени крофни
Мафини со рибизли
‘Ржан леб со семки од тиква
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Двоен солен ролат
Мафини со јаболки и моркови
Омлет со печурки и чадена сланина
Кифли со виршла и кашкавал
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Тесто без јајца
Воден бурек
Пекарски земички
Мафини со јајца и зеленчук
Печурки со спанаќ и пилешко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: