Рецепти
Највкусни крофни Ана Ристеска

Превкусни! На една нема да можете да останете

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Брашно(1 Килограм)

Квасец(1 )

Млеко(300 Милилитри)

Масло(200 Милилитри)

Шеќер(120 Грама)

Рум(2 Супени лажици)

Рендана кора од лимон

Црно чоколадо(100 Грама)

Бело чоколадо(100 Грама)

Чоколадни трошки

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 140 минути

  1. Во чинија, се рони квасецот, се додава лажица шеќер и 50 мл млеко, па се остава на топло да нарасне.
  2. Јајцата, млекото, маслото, шеќерот и румот се матат во сад, во хомогена смеса.
  3. Во друг сад, брашното се меша со кората од лимон. Се соединуваат сите состојки во поголем сад и се замесува мазно тесто.
  4. Тестото се покрива во крпа и се осатва на топло да нарасне 1 час. Кога е готово, се расукува до дебелина од 1,5-2 см. Со чаша се вадат крофнички од тестото.
  5. Крофничките се редат во плех обложен со хартија за печење, па плехот се става во рерна на 50 степени за да нараснат. По 15 минути, ја зголемуваме температурата на 180 степени и ги печеме крофните 18-20 минути.
  6. Изладените крофни се украсуваат со смеса од растопените чоколади (на пареа) со малку масло. Ги потопуваме во чоколадната смеса и ги посипуваме со ронки по желба. Кога чоколадото ќе се стегне, готови се за јадење.
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Колачиња зелени елки
Кростата од бадеми со мармалад
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Колач со рогач
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Ролнички со соја, праз и печурки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Највкусни крофни
Штрудлички со јаболко (посно)
Посен колач со јаболки и рум
Обланди со бисквити и чоколадо
Чоколадни урми
Нескафе бомбици
Ролат со урми
Овесни колачиња со цимет и мед
Солени крофни
‘Ржан леб со семки од тиква
Колач со јаболки и бадеми
Крем бомбици
Куглоф со три фила
Овошен колач
Бајадера од урми и кикирики
Колач со млеко од соја
Брз колач со јаболко
Сочен чоколаден колач

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: