Рецепти
Овесни барови со јаворов сируп Ана Ѓорова

Здрава ужинка или појадок со чаша млеко. Уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(1 )

Јајце(1 )

Јаворов сируп(3/8 Чаша)

Овесни снегулки(2 1/2 )

Прашок за печиво(1/2 Кафена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

Сол(1/4 Кафена лажица)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Кокосово масло(1/4 Чаша)

Сечкани ореви(1/3 Чаша)

Млеко(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
  2. Изблендирајте 1 чаша од овесните снегулки да се сомелат како брашно.
  3. Потоа во садот со овесните снегулки додајте ги млекото, испасираната банана, јаворовиот сируп, кокосовото масло, јајцето и ванилата, па мешајте со жица за матење да се соединат состојките.
  4. Додајте ги останатите овесни снегулки, циметот, прашокот за печиво и солта, па измешајте.
  5. Додајте ги и сечканите ореви, измешајте, па претурете ја смесата во намастен четвртаст калап за печење.
  6. Печете 35-40 минути или додека колачот добие златнокафена боја. По 25 минути печење проверете дали брзо се пече, ако веќе е потемнет колачот, ставете одозгора хартија за печење и допечете го.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: