Рецепти
Палачинки од хељда (хроно) Ана Ѓорова

Здрави палачинки со прелив од чоколадо и малини во кои ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Брашно од елда(10 Супени лажици)

Маслиново масло(1 Супена лажица)

Газирана вода(1/2 Чаша)

Вода(1/2 Чаша)

Бадемово млеко(1/2 Чаша)

Сол(малку )

Чоколадо од какао(100 Грама)

Малини(2 Шаки)

Кокосово масло(1 Супена лажица)

Агаве сируп(или стевија Прстофат)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во сад изматете ги јајцата, додајте го брашното, водата и бадемовото млеко.
  2. На крајот измешајте ги и маслиновото масло и солта.
  3. Изматете смеса за палачинки, па пржете ги од двете страни.
  4. Кога ќе бидат готови, во сад растопете го чоколадото со кокосовото масло.
  5. На крајот ставете ги малините и малку стевија. Наместо стевија може да користите агаве сируп.
  6. Премачкајте ги палачинките со кремот од чоколадо и малини и послужете ги.
Овесни палачинки со банана
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: