Рецепти
Палачинки од сладок компир Ана Ристеска

Започнете го утрото правилно со овие палачинки со сладок компир! Направени со 100% овесно брашно и пире од сладок компир кои се преполни со витамин А и влакна, така што ќе се чувствувате енергизирани целиот ден

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Овесно брашно(1 Чаша)

Ленено семе(2 Супени лажици)

Прашок за печиво(2 Кафени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Сладок компир(пире 1 Чаша)

Јајце(1 )

Јаворов сируп(1/4 Чаша)

Бадемово млеко(1/2 Чаша)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути

  1. Во сад измешајте ги сите суви состојки, а во друг сад измешајте ги мокрите состојки. Потоа додајте ги мокрите состојки во сувите и мешајте додека нема нема грутки.
  2. На тавче ставете кокосово масло и на средна температура пржете ги палачинките околу 2-3 минути по страна.
  3. Послужете ги со путер од кикирики и јаворов сируп.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: