Рецепти
Палачинки со спанаќ и кашкавал Ана Ѓорова

Одлична комбинација за неодолив вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(100 Грама)

Млеко(1,5 Децилитар)

Јајце(2 )

Сол

Спанаќ(700 Грама)

Кашкавал(200 Грама)

Брашно(20 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Во сад изматете ги јајцата со прстофат сол со жица за матење или со миксер.
  2. Во друг сад измешајте ги брашното и млекото, па префрлете ги во садот со јајцата и добро изматете ја смесата да нема грутки.
  3. Од смесата во намастена тава пржете палачинки од двете страни.
  4. Спанаќот добро измијте го и ставете го да се вари во тенџере со солена вода.
  5. Потоа исцедете го и исечкајте го, па пропржете го во тава со 20 г путер и малку млеко колку да добие мирис.
  6. Палачинките наполнете ги со смесата од спанаќ, додајте кашкавал исечен на коцки, свиткајте ги и наредете ги врз намастен плех. Одозгора, по желба, може да изрендате уште кашкавал.
  7. Печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени, 10-15 минути.
Кесадии со туна
Ориз со печурки
Просо со брокула (посно)
Сикма
Фритата со домат, туна и сирење
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Потпечена блитва со сирење
Палачинки со туна
Октопод со компири и лимон
Кускус со риба
Палачинки со зеленчук
Сендвичи со туна и сос од маслинки
Тарт со тиквички
Плескавици од компири
Сендвичи од палента
Брускети со тиквички
Пикантни брускети
Тиквички со павлака и лук
Палачинки со тиквички
Запиеканка со печурки ( Zapiekanka z pieczarkami )
Кремасто рижото со тиквички
Полнети пиперки со кускус
Кнедли со млеко (Kluski z mlekiem)
Солен колач со зеленчуци
Солен колач од туна
Клуб сендвич
Рижото со домати и маслинки
Вегетаријански тортиљи
Кускус со спанаќ
Киноа со зеленчук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: