Рецепти
Печен лосос со лук и магдонос (посно) Ана Ѓорова

Лесен, здрав и посен ручек. Послужете го со варен зеленчук или друг гарнир по желба.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Лосос(1 филета од околу 700-800 грама )

Лук(7-8 Чешниња)

Магдонос

Рузмарин(сув 1 лажиче )

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. На лососот му се вади кожата ако има (од едната страна).
  2. Лукот и магдоносот се сечкаат многу ситно.
  3. Во огноотпорен сад се става масло, потоа се става рибата, па повторно се премачкува со масло и се зачинува од двете страни.
  4. Се додава исечканиот лук, се наросува со рузмарин и со сечкан магдонос и се распоредуваат убаво низ целиот сад.
  5. Огноотпорниот сад се става во загреана рерна на 200 степени и лососот се пече 40-60 минути.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: