Рецепти
Печурки со спанаќ и пилешко Ана Ѓорова

Интересен и здрав појадок за оние со поголем апетит наутро

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Спанаќ(исчистен 300 грама )

Пилешки гради(500 Грама)

Свежи шампињони(500 Грама)

Пченка(замрзнати зрна 250 грама )

Јајце(4 )

Праз(1 )

Павлака(неутрална 200 мл )

Кромид(1 Главица)

Лук(2 Чешниња)

Вегета(2 Супени лажици)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Пилешките гради исечете ги на коцки и ставете ги во тенџере на загреано масло на оган. Зачинете ги со сол, бибер и вегета, па промешајте.
  2. Откако месото ќе се запржи, извадете го во чинија од тенџерето и во тенџерето во истата маснотија пропржете го исечканите кромид и прав.
  3. Откако ќе омекнат, додајте ги печурките, исечкани на тенки листови, и промешајте.
  4. Кога и печурките ќе се пропржат, додајте го исечканиот спанаќ и згмечените чешниња лук.
  5. Добро промешајте ги сите состојки и додајте го и пилешкото месо и зрната пченка. Повторно зачинете.
  6. Во друг сад со жица изматете ги јајцата, неутралната павлака и зачини по вкус.
  7. Содржината од тенџерето ставете ја во керамичка тава и прелијте со смесата од јајца и павлака.
  8. Печете го јадењето 40 минути во рерна на 200 степени.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: