Рецепти
Пилешко со нудлс Ана Ѓорова

Азиско јадење што е посебно привлечно за гурманите што сакаат зачинети јадења

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Нудлс(2 Пакувања)

Пилешко месо(2 стека исечкани на тенки ленти )

Вода(150 милилитри топла )

Кари во прав(1 Кафена лажица)

Масло(1 Кафена лажица)

Соја сос(1 Кафена лажица)

Црвен пипер(1 Кафена лажица)

Доматно пире(1 Кафена лажица)

Свеж сок од лимон(1 Кафена лажица)

Шеќер(1 Кафена лажица)

Свежи шампињони(200 Грама)

Слатка павлака(150 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Во длабок сад ставаме 100 мл вода, шеќер, лимонов сок, доматно пире, црвен пипер, соја сос, сол, бибер, масло и кари. Смесата ја мешаме со лажица и во неа ги ставаме претходно исечканите ленти стек.
  2. Во тава со загреано масло го ставаме стекот да се пржи околу 5-10 минути.
  3. Во садот со мешавината ја додаваме неутралната павлака за готвење.
  4. Откако стекот добро ќе се испржи, го вадиме и во истиот сад ја ставаме мешавината заедно со печурките (исечкани на покрупни парчиња) и со 50 мл вода.
  5. На средна температура го оставаме сосот да проврие додека се згусне смесата и додека се сварат печурките, барем околу 10 минути.
  6. Во тенџере со зовриена вода го ставаме нудлсот, како и малку масло, сол и бибер.
  7. По околу 10 минути варење, нудлсот е готов; го цедиме и го миеме, потоа го послужуваме сервиран во чинија со стекот, па заедно ги преливаме со сосот во кој се готвеше пилешкото.
  8. Може да сервирате со сечкана зелка и со златна мешавина.
Пилешко со брокули и соја сос
Пикантно пилешко во слатко-кисел сос
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Филипински лумпии
Пилешко на индиски начин
Пилешки крилца со сусам
Оризова каша
Пилешко со нудлс
Харусаме со свинско месо
Корејска чорба со тофу
Палачинки со млад кромид
Суши Нори
Кинеско свинско со ананас
Салата од печен наут со кељ
Кинески погачки (посно)
Чанамасала
Златно млеко
Зелка салата со сусам и ѓумбир
Говедско месо на монголски начин
Ориз со печурки
Пападичад
Малајтика
Пржено пилешко со киви
Теријаки сос
Тајландска супа од кокос и пилешко месо
Свинско филе на индонезиски начин
Баба гануш (хроно)
Индиски леб
Пудинг од моркови
Слатко-кисели пилешки топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: