Рецепти
Пита со карамелизирана тиква Ана Ѓорова

Есенски деликатес

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(150 Грама)

Лешник(печени и мелени 80 грама )

Шеќер(150 Грама)

Путер(70 Грама)

Јајце(2 )

Ванилин шеќер(1 )

Рендана кора од лимон

Тиква(500 грама печена )

Крем сирење(100 Грама)

Кисела павлака(4 Супени лажици)

Цимет

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Од брашното, 50 г шеќер, печените и мелени лешници, путерот, 1 јајце, ванилиниот шеќер и малку рендана кора од лимон се замесува тесто.
  2. Тестото се распоредува во калап бр. 26 брз хартија за печење. Тестото се боцка со виљушка за да не нарасне при печењето.
  3. На печената тиква ѝ се отстранува кората и се пасира како пире. Се додава цимет по вкус.
  4. На рингла се растопува 100 г шеќер така што да се добие карамел. Се додава павлаката и се меша додека карамелот добро се соедини.
  5. Кога карамелот малку ќе се излади, му се додаваат пирето од тиква, 1 јајце и крем сирењето.
  6. Филот се нанесува врз тестото, па целата пита се пече 45 минути во рерна на 190°C.
  7. Питата е пожелно да отстои неколку часа на ладно пред да се сервира.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: