Рецепти
Пита со кисела зелка Ана Ѓорова

Зимата не може да се замисли без кисела зелка и топла пита, а овој рецепт е одличен за сите вкусови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Масло(250 грама )

Маргарин(250 грама )

Кисела зелка(1 помала главица )

Сол(1 Кафена лажица)

Квасец во прав(малку )

Црвен вински оцет(2 Супени лажици)

Вода(по потреба )

Црвен пипер(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Во тенџере на оган се пржи ситно исечканата зелка со 150 мл масло додека убаво да омекне, па се додава 1 лажиче црвен пипер.
  2. Во сад се ставаат брашното, солта, сувиот квасец.
  3. Се мешаат и потоа се додаваат оцетот, малку масло и вода по потреба да се замеси убаво, меко тесто.
  4. Се прават топчиња и по малку се засукуваат, се премачкуваат со маргарин, па се ставаат 2 топчиња едно врз друго.
  5. Така се прават и преостанатите и се оставаат да отстојат 30 минути.
  6. Потоа се сука кора и се попрскува со масло и со маргарин, па се става од пржената зелка и се витка кората во ролат.
  7. Така свитка се става во подмачкана кружна тава и се редат и останатите кори како полжавче додека да се наполни тавата.
  8. Питата се пече во рерна на 200 степени околу 40 минути.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*