Рецепти
Пица од карфиол Ана Ристеска

За сите оние кои сакаат да се исхрануваат здраво, а желни се за парче вкусна пица

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Карфиол(1 )

Моцарела сирење(50 Грама)

Суво оригано(1/2 Кафена лажица)

Сув босилек(1/2 Кафена лажица)

Сол(1/2 Кафена лажица)

Лук во прав(1/2 Кафена лажица)

Јајце(1 )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Загрејте ја рерната на 260 степени.
  2. Отстранете ги листовите на карфиолот и исечкајте го на парчиња.
  3. Префрлете ги парчињата во блендер и блендирајте додека не се добијат ситни парчиња колку ориз.
  4. Потоа префрлете го во сад и ставате го во микробранова печка 4 минути. Оставете малку да се олади.
  5. Префрлете во на чиста траенина и исцедете ја водата од карфиолот.
  6. Исцедениот карфиол ставате го во сад и додајте ја ренданата моцарела, оригано, босилек, сол, лук во прав и јајце и добро промешајте.
  7. Тава за печење обложете ја со хартија за печење.
  8. Ставете ја смесата со карфиолот и формирајте 2 округли теста.
  9. Печете 15 минути додека тестото не стане златно кафено.
  10. Потоа извадете ги пиците, наредете ги со вашите омилени додатоци и вратете ги да се допечат уште 5-7 минути.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: