Рецепти
Погачки со џем од сливи Ана Ѓорова

Вкусни домашни погачки за одличен десерт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од минути 60 минути + 1 и пол час за тестото

  1. Во помал сад измешајте малку од брашното со издробениот квасец и шеќер. Додајте млако млеко и оставете на топло 15-тина минути.
  2. Брашното, печивото и солта се мешаат во друг сад и се прави длабнатина во средината.
  3. Во длабнатината се ставаат жолчките, растопената маст, ренданата кора од лимон и нараснатиот квасец.
  4. Со постепено додавање млако млеко, замесете тесто. Тестото оставете го 1 час на топло за да нарасне двојно повеќе.
  5. Нараснатото тесто расукајте го и исечете го со нож на квадратчиња. На средина на секое квадратче ставете по едно лажиче џем од сливи, па завиткајте го.
  6. Плехот премачкајте го со маст и наредете ги погачите надолу со споената страна. Се оставаат да нараснат уште 20-тина минути.
  7. Потоа се печат на 160 степени 25-30 минути.
Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: