Рецепти
Полнети проја погачки Ана Ѓорова

Одлични за предјадење или појадок со чаша јогурт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пченкарно брашно(220 Грама)

Брашно(60 Грама)

Прашок за печиво(1/2 Пакување)

Масло(90 Милилитри)

Јогурт(90 Милилитри)

Јајце(1 )

Газирана вода(270 Милилитри)

Сол(1 Кафена лажица)

Маргарин(за намастување на калапите )

Сирење(или фета сирење 100 г )

Ајвар(или малиџано 3 лажици )

Марула(12 Листови)

Кашкавал(12 Парчиња)

Шунка(12 Парчиња)

Домат(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Соединете ги јајцето, маслото, газираната вода и солта, потоа додајте ги претходно соединетите суви состојки: пченкарното брашно, брашното, печивото и солта.
  2. Калапите за мафини премачкајте ги со маргарин и наполнете ги 2/3 од смесата, па печете ги во претходно загреана рерна на 200 степени, 14-15 минути.
  3. Оставете ги мафините да се изладат, а потоа отсечете им ја капата.
  4. Во внатрешноста може да ги полните со што сакате: ние одбравме да ги филуваме со мешавина на меко сирење и ајвар, а врз намазот да ставиме шунка, кашкавал, салата и кругови домат.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: