Рецепти
Посен колач со јаболко и банана Ана Ѓорова

Брз и едноставен колач по бабин рецепт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(6 )

Банана(1 )

Гриз(3 Супени лажици)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Цимет(1 Кафена лажица)

Шеќер(7 Супени лажици)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Брашно(10 Супени лажици)

Вода(150 Милилитри)

Сечкани ореви

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Во сад изрендајте ги јаболките, па додајте ги гризот и ванилиниот шеќер и измешајте.
  2. Потоа додајте ги циметот, шеќерот, сода бикарбоната и добро соединете.
  3. Настрана во друг сад со виљушка испасирајте ја бананата и додајте ја во смесата со јаболките.
  4. На крај додајте ги брашното и водата и целата смеса убаво изедначете ја.
  5. Така подготвената смеса истурете ја во тавче бр. 30 претходно намастено и посипано со брашно и сечкани ореви.
  6. Печете во рерна на 180 степени околу 30 минути, па кога колачот ќе се излади, наросете го со шеќер во прав, пресечете и послужете.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: