Рецепти
Проја мафини со брокула Ана Ѓорова

Одлични за појадок со чаша јогурт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Пченкарно брашно(7 Супени лажици)

Брашно(7 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Јогурт(200 Милилитри)

Масло(200 Милилитри)

Брокула(10-12 )

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Јајцата изматете ги, па додајте ги со измешаното брашно со прашокот за печиво.
  2. Додајте ги јогуртот и маслото и посолете по вкус. Убаво измешајте да се соедини смесата и да нема грутки.
  3. Потоа претурете ја смесата во намастени и набрашнети калапи за мафини.
  4. Во секое од калапчињата додајте по едно гранче од брокула, да стои вертикално и да не биде повисоко од калапот.
  5. Врз секое од калапчињата се дотура уште по една лажица од смесата за мафини.
  6. По желба, одозгора се поросуваат со сусам или ким.
  7. Се печат во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути или додека добијат убава златнокафена боја.
Овошен киноа појадок
Овесни палачинки со банана
Здрава проја со тиквички
Овесни колачиња
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Ленени погачици
Палачинки од сладок компир
Утринска каша од овес и чиа
Корнфлекс пита
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Проја мафини со брокула
Солени крофни
Мафини со рибизли
‘Ржан леб со семки од тиква
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Двоен солен ролат
Мафини со јаболки и моркови
Омлет со печурки и чадена сланина
Кифли со виршла и кашкавал
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Тесто без јајца
Воден бурек
Пекарски земички
Мафини со јајца и зеленчук
Печурки со спанаќ и пилешко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*